Reprodukčnú sústavu ženy tvoria vnútorné a vonkajšie pohlavné orgány. Tie zabezpečujú tvorbu pohlavných hormónov a vajíčok. Zároveň vytvárajú vhodné prostredie pre oplodnenie a celý vnútromaternicový vývin nového jedinca.
Vnútorné pohlavné orgány tvoria vaječníky, vajíčkovody, maternica a pošva, vonkajšie pohlavné orgány veľké pysky ohanbia (labia majora), malé pysky ohanbia (labia minora) a dráždec (klitoris).
Vaječníky (ovaria) sú párové žlazy veľkosti slivky. Ich funkcia spočíva v produkcii vajíčok (ženských pohlavných buniek) a v produkcii ženských pohlavných hormónov estrogénov. Činnosť vaječníkov je cyklická.
V kôrovej vrstve vaječníkov dievčaťa sa už pri narodení nachádza asi 700 000 nezrelých vajíčok (folikulov). Ich počet sa postupne zmenšuje a do nástupu puberty ich zostáva asi 300 000. S nástupom puberty dozrievajú vajíčka približne v 28 dňových cykloch, čo nazývame ovulačný cyklus.
Vajíčkovod (tuba uterina) je párový orgán, ktorý spája vaječníky s maternicou. Je to asi 13 cm dlhá rúra, ktorej steny tvorí hladká svalovina. Vajíčkovod začína lievikovito rozšíreným koncom, ktorý obklopuje vaječník a vyúsťuje v rohoch maternice. Jeho úloha je transportná, má dopraviť vajíčko pri ovulácii do maternice.
Maternica (uterus) je orgán hruškovitého tvaru, ktorý slúži na uhniezdenie (nidáciu) oplodneného vajíčka a na celý embryonálny vývin nového jedinca. Maternicu tvorí: telo maternice, dno maternice a krčok maternice. Stenu maternice tvoria 3 vrstvy:
Sliznica maternice prechádza pravidelnými zmenami, cieľom ktorých je pripraviť vhodné podmienky na prijatie odplodneného vajíčka. Tieto cyklické zmeny nazývame menštruačný cyklus.